Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Historie

Trochu historie o basketbale

     První zmínky o této, nebo podobné hře se datují až do doby Aztéků, kdy je zmiňována hra, při které se prohazuje předmět otvorem v kameni, později čtyřhranným košem. Nicméně v roce 1891 učitel tělocviku ve Springfieldu, James Naismith, potřeboval v zimě nějak zabavit své žáky a napadlo ho pověsit na zeď dva košíky od broskví, použil fotbalový míč a základ nové hry byl na světě. A už v roce 1892 bylo sehráno první utkání, a to mezi učiteli a žáky oné školy s výsledkem 1:5. O rok později byli zavedeny desky, aby diváci nemohli ovlivňovat utkání. První znímka o této hře na našem území se váže ke slavnosti školní mládeže ve Vysokém Mýtě v roce 1897. V roce 1898 vznikla Národní basketbalová liga jako první profesionální soutěž se 6 účastníky. Postupně se měnila pravidla, a to hranice TH z 6,1 na 4,575 m, mění se hodnota bodů ze tří na dva z pole a jeden z trestných hodů, počet hráčů se stanovuje na 5. Později se tato hra dostávala do škol i do řad členů Sokola. Zhruba v polovině dvacátých let se basketbal začal šířit z Prahy a Bratislavy (do té doby hlavních center této hry) do dalších měst, jako byl např. Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Brno, Bystrica, Lučenec atd. Na konci dvacátých let vznikla vysokoškolská družstva (Strakovka, Marathon), nová družstva sokolská i družstva sportovních klubů. V sezoně 1929- 30 byla již vypsána první oficiální soutěž- mistrovství Prahy, které bylo později změněno na mistrovství Čech. Od té doby, s vyjímkou druhé světové války, se toto mistrovství pořádalo každým rokem jako nejvyšší přebornická soutěž ČSR, ČSSR a v důsledku rozdělení republiky v roce 1991- 92 jako samostatné soutěže ČR a SR Abe Saperstein organizuje Harlem Globetrotters jako kočovný tým, toužící získat mezinárodní uznání a popularitu. Americká basketbalová liga, první pokus o národní profesionální ligu, zahrnuje týmy od New Yorku po Chicago. V roce 1936 se ruší rozskok po každém koši a toto rozhodnutí ohromně hru zrychlí. Začíná se hrát Národní basketbalová liga, sdružující 13 týmů. V roce 1939 umírá její zakladatel, Lawrence James Naismith a síň slávy dostává jeho jméno.

… a ve Šlapanicích

     Za vznik basketbalu vděčíme šlapanické mládeži, kdy v roce 1935 vesměs studenti brněnských reálných gymnázií se rozhodli začít hrávat basketbal. Vznikla parta chlapců, která se scházela a domlouvala si přátelská utkání v okolí Brna, kde už basketbal fungoval. Ti pak později přešli pod basketbalovou federaci a vznikly řízené soutěže.

Mládež

     V našem oddíle se vždy dbalo na příkladnou práci s mládeží . Poté co do naší školy přišel učitel tělocviku pan Sax, který byl milovníkem basketbalu, se rozběhly kroužky. K němu se přidal Pavel Nebl, a tak vytvořili dvojici trenérů, která spolu pracuje prakticky až do dnešní doby (od roku 1970 až po dnešek tedy 2010 dlouhých 40 roků). Za tu dobu zde vyrostlo několik generací vynikajících basketbalistů. Mezi nimi byli i reprezentanti Československé a České republiky. Mimo jiné vzpomeňme na bratry Jeřábkovy, Pavla Haráska a Aleše Kočvaru, kteří u nás dostávali basketbalové základy a později přecházeli do brněnské Zbrojovky.

Muži

     Družstvo mužů prodělalo od roku 1989 výrazné změny. Muži se zúčastnovali krajských soutěží a postupně se obnovovalo po stránce hráčů i trenérů. Trenérská práce nezůstávala jenom na bedrech trenérů pana Pavla Saxe a Pavla Nebla, ale k nim se přidali postupně pan Havránek s panem Chlupem. Z hráčů postupně přišli ligoví Leoš Krejčí a Petr Němec. K těmto hráčům se začleňovali i mladí hráči. Tyto výměny postupně přispěly k postupu do druhé ligy. Soutěž se hraje celkem už čtyři roky a kvalita a herní projev mužstva má stoupající tendenci. Poslední výsledky dávají dokonce naději na postup do 1. ligy.